Sajtóközlemény

 

 

 

 

„HELLO-RS komplex berendezés kifejlesztése” a Hungaro Cabel Technology Kft-nél c. projekt lezárásáról

A HUNGARO CABEL TECHNOLOGY Kft innovatív optikai kábelbehúzó berendezés kifejlesztését valósította meg a
„Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása” pályázati kiírás keretében a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-0017 azonosító számú pályázati kiírás keretében.

Szenzációs áttörést ért el Társaságunk, az úsztatásos kábelbehúzás technológiája területén. A Hungaro Cabel Technology
Kft az utóbbi években jelentős fejlesztési munkát valósított meg a lamináris áramlás mint fizikai jelenség
felhasználásával. A projekt sikeres megvalósításával 2024 évben új non-lineáris úsztatófejjel ellátott HELLO-RS mobil
optikai kábelbehúzó berendezéssel lép piacra. Ezen berendezés, illetőleg technológia alkalmazásával extrém magas
behúzási hossz érhető el.
A berendezés létrehozásával nemzetközi jelentőségű fejlesztést tudott megvalósítani a Társaságunk, mivel az optikai
hálózatok építésénél a jelenleg elterjedt módszer – légbefúvatás, piaci részarány 95 % – alkalmazásával jellemzően 2.000
m, maximum 2.800-3.000 m behúzási hossz érhető el. Az általunk kifejlesztett berendezéssel – 6.000 m ez elérhető
behúzási hossz, úgy hogy az optikai kábelre nem hat jelentős mértékű erő, így teljes keresztmetszetében optimális
átvételre lesz képes. A befúvatásos módszernél a kábel végére szerelt dugattyúra jelentős erőhatás jut, a kábel külső
rétegében az optikai szálak sérülhetnek. Az elméleti számításaink alapján a parabolikus, illetőleg hyper parabolikus
palástkiképzéssel 10-15.000 m közötti behúzási hossz is elérhetővé válik. A fejlesztések újdonságtartalma az, hogy
kereskedelmi forgalom képes berendezést jött létre a laminális áramlás elvét felhasználva. Jelenleg a piacon nem létezik
ilyen elven hatásosan működő berendezés. A projekt lezárásakor egy teljes mértékben működő képes, piaci bevezetésre
kész eszközt hozott létre a Hungaro Cabel Technology Kft. A Társasága projektekett az optikai kábelbehúzás területén
több évtizedet eltöltött szakemberek és olyan informatikai szakemberek bevonásával végezték el akik már számos
fejlesztésben vettek részt, és nagy tapasztalatuk van az egyedi géptervezés területén is. A megcélzott piac éves szinten
eurómilliárdos nagyságrendű. Egyedül csak Németország több, mit 80 milliárd eurót költött telekommunikációs
infrastruktúra fejlesztésre az elmúlt 10 évben. Mindezek ellenére jelen pillanatban Európa lemaradt a távközlés
területén.

Az Európa 2020-ban megfogalmazott cél, miszerint minden háztartásba 30 Mbps sávszélességet kell eljuttatni, már
idejét múlt. Dél-Korea az 1000 Mbps azaz 1 Gbps hálózatot fejleszti, és itt nem áll meg a fejlődés. Így látható, hogy a
Társaság által kifejlesztett FIM-HD fej által elvégezhető hálózatépítési munkálatokra hosszútávon szükség van, a teljes
szélessávú rendszer kiépítése még sok százezer kilométer optikai kábel lefektetését teszi szükségességétrövid távon.
Ezen felül 5-7 éves távlatban a hálózatokban használt optikai kábelek cseréje szükséges a még nagyobb átviteli
sávszélesség biztosítása céljából.

 

A projekt megvalósulása: 2023. november 31.

www.HC-T.hu

A Projekt megvalósítása 210 499 530 Ft Ft összköltségből valósul meg, melyből a Támogató, a Nemzeti Kutatási,
Fejlesztési és Innovációs Alapból összesen 146 949 578 Ft Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít Társaságunk
számára.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Hungaro Cabel Technology Kft.

Projekt címe: HELLO-RS komplex berendezés kifejlesztése

Társaságunk a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00179 projektazonosítójú „HELLO-RS komplex berendezés kifejlesztése” című program keretében 146,95 millió forint európai uniós támogatás segítségével valósítja meg elképzeléseit. A projekt megvalósításával az optikai kábelek telepítése hálózatok építése gyorsabbá és olcsóbbá válik (a hagyományos eljárásoknál lényegesen, több mint 2%-kal),e mellett a környezeti terhelést is minimalizálja az úsztatásos kábelbehúzási technológia. A fejlesztés lezártát követően elkészül a HELLO-RS berendezés és a GFL-CMP szonda, mint piacképes termék, mellyel az úsztatásos kábelbehúzási technológia széles körben elterjedhet, jelentősen felgyorsítva optikai kábelhálózatok telepítését, bővítését.
A projekt újdonságtartalma a lamináris áramláson alapuló kábelbehúzási technológia, mely lényegesen korszerűbb a jelenleg alkalmazott légbefúvásos módszernél. Ez azt jelenti, hogy a XXI. században még mindig vitorlás hajókkal akarnánk a nagy távolságú áruszállítást megoldani a korszerű gépi meghajtású teherhajókkal szemben. A projekt végére elkészül a HELLO-RS berendezés és a GFL-CMP szonda piacérett termék, mely képes alkalmazni a lamináris áramlásban rejlő lehetőségeket.

A projekt hosszútávú fenntarthatóságát az biztosítja, hogy hosszútávon is exponenciálisan nő a világ adatforgalmi felhasználása, és ezt 10-20 éves távlatban a leghatékonyabban optikai kábelek, mint adattovábbító infrastrukturális háttér fogja biztosítani. A piaci potenciál jelenleg 500 millió szálkilométer optikai kábel esetén, ami 40-50 millió Km optikai kábelfektetést jelent világszinten évi 60-70 milliárd EUR értékben. Magyarországon átlagban 1-2000 Km optikai kábelhálózat épül, mely a következő években jelentősen megnő a hazai teljes piaci potenciál (fektetés, behúzás, kötés szerelés, ellenőrzés) mintegy 2-3 milliárd forintra tehető.
A programot 2021.09.01.-2023.08.31-e között kívánjuk megvalósítani. Társaságunk piacvezető kíván lenni az optikai kábel úsztatásos módszerrel történő alkalmazása területén. A fejlesztés eredménye képen Társaságunk árbevételét dinamikusan növelni tudja, illetőleg munkahely bővítésre is lehetőségünk nyílik.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

„A FIM-HD úsztatásos kábeltechnológiánál alkalmazott, kazettarendszerű úsztatófej létrehozása parabolid palástfelülettel” c. projekt zárásáról.

A HUNGARO CABEL TECHNOLOGY Kft innovatív optikai kábelbehúzó berendezés kifejlesztését valósította meg konzorciumi együttműködés során a „vállalatok K+F tevékenységének támogatása pályázati kiírás és a KFI_16-1-2017-0378 azonosító számú pályázati kiírás keretében.

A projekt során olyan eszköz kifejlesztését céloztuk, mely arra a technológiai bizonytalanságra ad választ, hogy a védőcsőbe az optikai kábelt – egyéb távközlési kábel – több mint 2000 m behúzási hossz legyen elérhető. Ehhez a folyadékok zárt térben történő lamináris áramoltatását kívánjuk felhasználni, mely laminális áramlás létrehozása a védőcsőben a kifejlesztendő FIM-HD kazettarendszerű úsztatófej feladata. Társaságunk, mint konzorciumi partner a próbatestek mérését végzi laboratóriumi és félüzemi körülmények között. A kazettafej azon fizikai jelenséget használja ki, mely szerint a folyadékokban lamináris (folytonos, örvényléstől mentes) áramlás alakul ki, úgy az áramló folyadékban lévő testre csak minimális közegellenállás hat. Így a hagyományos kábel behúzási eljárásokkal szemben az egy munkafázisban a védőcsőbe juttatható kábelszakasz elérheti a 6-7,000 métert is. Míg a hagyományos kábeles behúzással max. 250 méter, a befúvatásos módszernél maximum 2.000 m ez a távolság. Mind a projekt során kifejlesztésre kerülő technológia. mind a berendezés unikális, az egész világon érdeklődésre tarthat számot, hiszen alkalmazásával ez eddig alkalmazott „befúvásos” technológiánál jelentősen alacsonyabb költséggel lehet az optikai kábeleket a védőcső hálózatba juttatni. Legfrissebb iparági elemzések alapján a jelenlegi 40 Zetabytes-ról 2025-re 160 Zetabytes-ra fog nőni az évi adatforgalom. Ez további több milliárd szálkilométer új optikai kábel telepítést teszi szükségessé, mely telepítést a kifejlesztendő technológiával gyorsan és költséghatékonyan lehet majd elvégezni. A projekt során a célkitűzéseket Társaságunk sikeresen megvalósította.

A projekt megvalósulása: 2019. december 31.

www.hc-t.hu

A Projekt megvalósítása 404 662 100 Ft összköltségből valósul meg, melyből a Támogató, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból összesen 124.750.380 Ft vissza nem térítendő támogatást biztosított Társaságunk számára


„A FIM-HD úsztatásos kábeltechnológiánál alkalmazott, kazettarendszerű úsztatófej létrehozása parabolid palástfelülettel” c. projekt indításáról

A HUNGARO CABEL TECHNOLOGY Kft innovatív optikai kábelbehúzó berendezés kifejlesztését megvalósított konzorciumi formában „vállalatok K+F tevékenységének támogatása pályázati kiírás keretében.partnerével közösen a KFI_16-1-2017-0378 azonosító számú pályázati kiírás keretében.

A projekt keretében olyan eszköz kifejlesztését céloztuk, mely arra a technológiai bizonytalanságra ad választ, hogy a védőcsőbe az optikai kábelt – egyéb távközlési kábel – több mint 2000 m behúzási hossz legyen elérhető. Ehhez a folyadékok zárt térben történő lamináris áramoltatását kívánjuk felhasználni, mely laminális áramlás létrehozása a védőcsőben a kifejlesztendő FIM-HD kazettarendszerű úsztatófej feladata. Társaságunk, mint konzorciumi partner a próbatestek mérését végzi laboratóriumi és félüzemi körülmények között. A kazettafej azon fizikai jelenséget használja ki, mely szerint a folyadékokban lamináris (folytonos, örvényléstől mentes) áramlás alakul ki, úgy az áramló folyadékban lévő testre csak minimális közegellenállás hat. Így a hagyományos kábel behúzási eljárásokkal szemben az egy munkafázisban a védőcsőbe juttatható kábelszakasz elérheti a 6-7,000 métert is. Míg a hagyományos kábeles behúzással max. 250 méter, a befúvatásos módszernél maximum 2.000 m ez a távolság. Mind a projekt során kifejlesztésre kerülő technológia. mind a berendezés unikális, az egész világon érdeklődésre tarthat számot, hiszen alkalmazásával ez eddig alkalmazott „befúvásos” technológiánál jelentősen alacsonyabb költséggel lehet az optikai kábeleket a védőcső hálózatba juttatni. Legfrissebb iparági elemzések alapján a jelenlegi 40 Zetabytes-ról 2025-re 160 Zetabytes-ra fog nőni az évi adatforgalom. Ez további több milliárd szálkilométer új optikai kábel telepítést teszi szükségessé, mely telepítést a kifejlesztendő technológiával gyorsan és költséghatékonyan lehet majd elvégezni.

A projekt megvalósulása: 2019. december 31.

www.HC-T.hu
A Projekt megvalósítása 404 662 100 Ft összköltségből valósul meg, melyből a Támogató, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból összesen 124.750.380 Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít Társaságunk számára.


„A FIM-HD úsztatásos kábeltechnológiánál alkalmazott, kazettarendszerű úsztatófej létrehozása parabolid palástfelülettel” c. projekt indításáról

A Hungaro Cabel Technology Kft innovatív optikai kábelbehúzó berendezés kifejlesztését kívánja megvalósítani konzorciumi együttműködés során a „vállalatok K+F tevékenységének támogatása pályázati kiírás és a KFI_16-1-2017-0378 azonosító számú pályázati kiírás keretében.

A projekt során olyan eszköz kifejlesztését céloztuk, mely arra a technológiai bizonytalanságra ad választ, hogy a védőcsőbe az optikai kábelt – egyéb távközlési kábel – több mint 2000 m behúzási hossz legyen elérhető. Ehhez a folyadékok zárt térben történő lamináris áramoltatását kívánjuk felhasználni, mely laminális áramlás létrehozása a védőcsőben a kifejlesztendő FIM-HD kazettarendszerű úsztatófej feladata. Társaságunk, mint konzorciumi partner a próbatestek mérését végzi laboratóriumi és félüzemi körülmények között. A kazettafej azon fizikai jelenséget használja ki, mely szerint a folyadékokban lamináris (folytonos, örvényléstől mentes) áramlás alakul ki, úgy az áramló folyadékban lévő testre csak minimális közegellenállás hat. Így a hagyományos kábel behúzási eljárásokkal szemben az egy munkafázisban a védőcsőbe juttatható kábelszakasz elérheti a 6-7,000 métert is. Míg a hagyományos kábeles behúzással max. 250 méter, a befúvatásos módszernél maximum 2.000 m ez a távolság. Mind a projekt során kifejlesztésre kerülő technológia. mind a berendezés unikális, az egész világon érdeklődésre tarthat számot, hiszen alkalmazásával ez eddig alkalmazott „befúvásos” technológiánál jelentősen alacsonyabb költséggel lehet az optikai kábeleket a védőcső hálózatba juttatni. Legfrissebb iparági elemzések alapján a jelenlegi 40 Zetabytes-ról 2025-re 160 Zetabytes-ra fog nőni az évi adatforgalom. Ez további több milliárd szálkilométer új optikai kábel telepítést teszi szükségessé, mely telepítést a kifejlesztendő technológiával gyorsan és költséghatékonyan lehet majd elvégezni.

A projekt tervezett megvalósulása: 2019. december 31.

www.hc-t.hu

A Projekt megvalósítása 404 662 100 Ft összköltségből valósul meg, melyből a Támogató, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból összesen 124.750.380 Ft vissza nem térítendő támogatást biztosít Társaságunk számára.